فرآیند شارژ و دشارژ باتری ها با تکنیک کرونوپتانسیومتری

نویسنده : محمد غرقابی

به‌ منظور انجام بررسی‌هایی در زمینه بازدهی و اطمینان از صحت عملکرد باتری‌های تولید شده، فرآیند شارژ و دشارژ باتری‌ها از طریق تکنیک پتانسیل‌سنجی (ChronoPotentiometry) شبیه‌سازی می‌گردد. این تکنیک شامل اعمال جریانی مشخص با مقدار مثبت به منظور شارژ و پس از آن اعمال جریانی منفی به منزله فرآیند دشارژ در بازه‌های زمانی مناسب است. این الگو می‌تواند به تعداد سیکل‌های دلخواه اعمال گردد. (بیان این نکته در این نوشتار نحوه انجام این تکنیک در هر دو مدل پتانسیواستات/گالوانواستات ساخت شرکت کیان‌شار دانش بیان می‌شود.

پتانسیواستات/گالوانواستات Radstat1000

برای انجام تکنیک ChronoPotentiometry در قسمت method، گزینه Transients و سپس ChronoPotentiometry را انتخاب نمایید.

 

 

سپس در قسمت تنظیمات تکنیک، روی گزینه I-Levels کلیک کنید تا پنجره‌ای مطابق شکل زیر نشان داده شود.

 

 

 

در قسمت level، تعداد جریان‌های لازم برای شارژ و دشارژ را وارد کنید که معمولا این مقدار برابر با 2 است. در قسمت current range نیز محدوده جریان مورد نظر را انتخاب کنید. در نهایت مقدار جریان شارژ در level1 وارد کرده و مدت زمان اعمال جریان را مشخص کنید. در level2 نیز همین کار را برای جریان دشارژ انجام دهید و در نهایت گزینه close را بزنید.

اگر نیازمند اجرای این تکنیک در چند سیکل هستید در قسمت cycles تعداد سیکل مورد نظر خود را وارد کنید.

به منظور کنترل پتانسیل گزینه +Thresholds را فعال کنید. پس از فعال کردن ، دو گزینه Emax و Emin فعال می‌شوند که در این قسمت حد بالایی و حد پایینی پتانسیل را وارد نمایید. در نهایت در قسمت interval time فاصله زمانی بین ثبت داده‌ها را وارد کنید و گزینه start را بزنید.

 

 

پتانسیواستات/گالوانواستات Radstat10

در این دستگاه در نرم افزار PGISoft از قسمت، Technique، Multy Step Potentiometry را انتخاب کنید.

 

 

پس از انتخاب این تکنیک در صفحه تنظیمات، می‌توانید در قسمت cycles تعداد سیکل مورد نیاز و در قسمت levels تعداد جریان‌های لازم برای شارژ و دشارژ را وارد کنید. در قسمت I Level1 جریان شارژ و t1 زمان مورد نیاز شارژ و در قسمت I level 2 و t2 جریان و زمان مورد نیاز برای دشارژ را وارد کنید. با کلیک روی شده در شکل زیر نیز می‌توانید محدوده پتانسیل را در هر level کنترل کنید.

 

 

با فعال کردن Use limit for each level در هر level می‌توانید مقادیر ماکزیموم و مینیموم پتانسیل را مشخص کنید. و در نهایت تست را اجرا کنید.

 

 


1399-12-16 15:22
بازدید : 87