گزارش یک آزمون عملی با راداستات 10 و RDE-3 : تعیین MPY در آزمایشگاه شرکت رسوب گیری

مقدمه :

در تاریخ 12 تیر ماه 1398 دستگاه پتانسیواستات/گالوانواستات/امپدانس آنالایزر مدل "راداستات 10" و سیستم الکترود دیسک چرخان مدل "RDE-3" در محل آزمایشگاه شرکت رسوب گیری، برای ارزیابی کارآیی corrosion inhibitor های ساخت این شرکت مورد استفاده قرار گرفت.

شرح کار :

شرکت رسوب گیری (www.watertekno.com) که یکی از قدیمی ترین و باتجربه ترین شرکت ها در زمینه تولید و تامین مواد شیمیایی مرتبط با صنعت تصفیه و شرایط سازی آب به شمار می رود، در بهار سال 1398 به منظور انجام برخی آزمون های کنترل کیفی به روش الکتروشیمیایی، از جمله ارزیابی کارآیی corrosion inhibitor های ساخت خود، اقدام به خرید دستگاه پتانسیواستات/گالوانواستات/امپدانس آنالایزر مدل "راداستات 10" و سیستم الکترود دیسک چرخان مدل RDE-3 نمود.

در روز چهارشنبه 12 تیر ماه سال 1398 برای نخستین بار مجموعه دستگاه خریداری شده با حضور کارشناسانی از شرکت کیان شاردانش در محل آزمایشگاه شرکت رسوب گیری مورد استفاده قرار گرفتند. هدف اصلی از انجام آزمون ها، دستیابی به کمیت MPY (milliinch per year) به منظور محاسبه نرخ خوردگی و ارزیابی تاثیر "ممانعت کننده های خوردگی corrosion inhibitors" بر این کمیت در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی بود.

به منظور دستیابی به پارامتر مذکور، دستگاه "راداستات 10" با بکارگیری تکنیک Linear Sweep Voltammetry برای انجام آزمون های پلاریزاسیون مطابق با استانداردهای ASTM G5 و ASTM G102 و محاسبه جریان خوردگی توسط انجام آزمون تافل مورد استفاده قرار گرفت.

برای بررسی تاثیر ممانعت کننده های خوردگی بر خط لوله انتقال فرآورده ها، از دستگاه الکترود دیسک چرخان RDE-3 استفاده شد. در این مطالعه، باید سرعت خطی سیال در خط لوله با استفاده از معادله V=r.ω به سرعت زاویه‌ای متناسب که بیانگر سرعت چرخش یک الکترود از جنس فلز مورد مطالعه به قطر 3mm در دستگاه RDE است ، تبدیل می گردید. این مطالعه با سرعت های 300، 1300 و 2500 دور بر دقیقه الکترود دیسک چرخان انجام شد و نتایج مطلوب و قابل قبولی از این کار حاصل گردید.

نتیجه :

با توجه به تشابه کامل نتایج حاصله از این آزمون با نتایج حاصل از یکی از آزمایشگاه های مرجع کشور که از دستگاه های گران قیمت خارجی استفاده می کند، قابلیت سخت افزاری دستگاه پتانسیواستات/گالوانواستات/امپدانس آنالایزر مدل Radstat 10 در عمل، به خوبی اثبات گردید. همچنین قابلیت نرم افزار PGISoft برای انجام تکنیک LSV، آزمون تافل و محاسبه MPY مورد تایید کامل قرار گرفت. بکارگیری RDE-3 با دورهای متفاوت و حصول نتایج مطلوب و بدون مشاهده هیچگونه نویز نیز مهر تاییدی بر کیفیت و عملکرد عالی سیستم الکترود دیسک/سیلندر چرخان مدل RDE-3 بود. بطور قطع، شرکت محترم رسوب گیری با در اختیار داشتن این مجموعه دستگاهی و با تکیه بر پرسنل کارآزموده و ارزشمندی که در اختیار دارد، در آزمایشگاه اختصاصی این شرکت قادر به انجام تمام آزمون های الکتروشیمیایی مورد نظر خود خواهد بود.


1398-04-22 10:37
بازدید : 1204